Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Darnaus vystymosi istorija Baltijos regione

Darnaus vystymosi istorija Baltijos regione

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Baltijos regiono ekostrategijos - žmogiškoji istorija ir aplinkos pokyčiai. Ankstyvasis ekopliuralizmas Šiaurėje. Rytų-vakarų modelis. Multikultūrinė Šiaurė. Išteklių naudojimas Baltijos regiono salose. Ankstyvosios visuomenės ir jų įtaka aplinkai. Pirmosios aplinkosaugos diskusijos. Darnus vystymasis. Aplinkosaugos raidos istorija ir darna. Darnaus vystymosi tendencijos: Europos Sąjunga (ES), Baltijos regionas ir Lietuva. Aplinkosauga Europos Sąjungoje (ES). Aplinkosauga Baltijos regione. Aplinkosauga Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

"Problemos, kurias šiandien tenka spręsti mūsų planetai, yra visuotinės. Europa prisiima atsakomybę. Jei nebus aiškaus politinio vadovavimo ir įsipareigojimų siekti pokyčių, mūsų vaikai ir vaikaičiai negalės naudotis mūsų dabartinio lygio gerove ir gyvenimo kokybe. Klimato kaita spartėja, mes vis intensyviau naudojame gamtos išteklius, mažėja biologinė įvairovė, atotrūkio tarp turtingų šiaurės ir skurdesnių pietų regionų mažinimas tebelieka didžiulė problema. Jei norime išsaugoti trapią pusiausvyrą ekonomikos, socialinėje ir aplinkosaugos srityse, kurios būtinos darniai visuomenei, jau dabar privalome imtis veiksmų", - teigė Europos Komisijos pirmininkas José Manuel Barroso, patvirtindamas darnaus vystymosi strategijos peržiūros gaires (2005b).
"Darnaus vystymosi" sąvoka yra sąlyginai nauja ir yra pateikta daug vienas nuo kito šiek tiek besiskiriančių "darnaus vystymosi" apibrėžimų. Vadinamajame Brundtland komisijos raporte, kuriame "darnaus vystymosi" sąvoka 1987 m. galbūt pirmą kartą oficialiai pristatyta tarptautinei bendruomenei, Jungtinių Tautų (JT) ekspertai šią sąvoką apibrėžė kaip dabartinės kartos poreikių patenkinimą neatimant galimybės iš ateities kartų patenkinti savuosius.
Iš pat pradžių buvo akcentuojami gamtos apsaugos ir natūralių gamtos resursų aspektai. Pavyzdžiui, dabartinė karta turi susilaikyti nuo tokio poveikio gamtai, kuris negrįžtamai pažeistų trapias gamtoje susiformavusias ekologines pusiausvyras. Panašiai, dabartinė karta neturi teisės beatodairiškai naudoti natūralius resursus dėl savo socialinio ir ekonominio vystymosi, dėl savo gerbūvio, nepalikdama tokių galimybių ateities kartoms. Kiek vėliau į "darnaus vystymosi" apibrėžimą be aplinkosaugos buvo įtrauktos dar ir ekonominė bei socialinė sferos. Klimato atšilimas, kaip įtariama, dėl žmogaus veiklos ir galimos liūdnos atšilimo pasekmės, yra viena svarbiausių dabartinių "darnaus vystymosi" problemų.
Darnaus vystymosi problemos šiandien jau yra tapusios nuolatiniais JT darbotvarkės punktais.
Pastaraisiais dešimtmečiais klimatas planetoje sparčiai keičiasi. Pasaulyje, Europos Sąjungoje (ES) ir Lietuvoje pripažinta, kad stebima globali klimato kaita kartu su didėjančiu antropogeniniu poveikiu yra pavojingi visuomenei, jos gyvenamajai ir, ypač, gamtinei aplinkai, tolimesnei šalies raidai. Lietuvoje vykstanti gamtinės aplinkos kaita yra susijusi su nepageidautinomis ekonominėmis ir socialinėmis pasekmėmis valstybei ir jos gyventojams. Pasaulyje įvairiuose žemynuose ir regionuose atliekami platūs ekosistemų ir jų kaitos tyrimai, kurių rezultatai negali būti tiesiogiai taikomi Lietuvai dėl šalies gamtinių ekosistemų ir jų komponentų erdvinio savitumo, unikalumo ar sudėtingumo, taip pat tik mūsų šaliai ir regionui būdingų ekosistemų, jų komponentų, saugotinų vertybių. Tuo gamtinės ir, ypač, biologinės sistemos iš esmės skiriasi nuo fizinių ar mechaninių. Šį valstybės ir visuomenės turtą, dažniausiai išreikštą per įvairaus lygio krašto ekosistemas ir jų komponentus, reikia tausoti, o efektyviai jo apsaugai ir darniam naudojimui - atlikti būtinus ekosistemų tyrimus klimato kaitos ir žmogaus ūkinės veiklos poveikyje.
Šio darbo objektas – darnaus vystymosi raida.
Darbo tikslas – išanalizuoti darnaus vystymosi istoriją Baltijos regione.
Siekiant realizuoti darbo tikslą, keliami šie uždaviniai:
1. Išanalizuoti žmonijos istorijos bei aplinkos sąveiką įvairiose Baltijos regiono dalyse;
2. Išskirti svarbiausius aplinkosaugos istorijos ir darnaus vystymosi aspektus;
3. Išanalizuoti darnaus vystymosi tendencijas ES, Baltijos regiono ir Lietuvos lygmenyse.
Rašant šį darbą buvo naudojamasi moksline literatūra bei straipsniais, kuriuose nagrinėjamos darnaus vystymosi tendencijos. Remtasi patvirtintomis veiksmų programomis, deklaracijomis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai16 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis65.59 KB
AutoriusJurgita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasCiegis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darnaus vystymosi istorija Baltijos regione [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 28 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Ciegis
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą