Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Dirvožemio būklė ir taršos aplinkosauginės problemos

Dirvožemio būklė ir taršos aplinkosauginės problemos

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos dirvožemio būklės vertinimas. Dirvožemio apsaugos teisinė bazė. Išvados.

Ištrauka

Šiandien pasaulyje dirvotyra pripažįstama kaip fundamentalus mokslas, ir jos vertė yra didelė. Apie dirvotyrą išmanyti turi ne tik žemės, miško, vandens ūkio bet ir geografijos, geologijos, socialinių mokslų specialistai. Šiuo mokslu grindžiama žmogaus ūkinės veiklos įtaką gamtai ekologinėje sistemoje" (Motuzas, 2009).
Kalbėdamas apie dirvožemį J. Volungevičius savo straipsnyje "Lietuvos pedologinio rajonavimo problema" (Volungevičius, 2009) iškelia dirvožemio moksle esančias problemas. Jis teigia, kad šis mokslas pastaraisiais dešimtmečiais labiau krypstą į praktinį (taikomąjį) dirvožemio mokslo pažinimą, o ne į teorinį (fundamentalųjį). To pasekoje dirvotyros teorijos moksle trūksta sistematiškumo ir naujų idėjų, o tai neigiamai veikia dirvožemio mokslo vystymąsi.
"Viena fundamentaliosios pedologijos praktinio taikymo sričių visada buvo ir yra edukologija, t. y. žinių kaupimo, sisteminimo bei skleidimo sistema, kurioje žinios apie dirvožemio dangą uži¬ma svarbią vietą bendrame aplinkos pažinime" (Volungevičius, 2009).
Dirvožemio pažinimas glaudžiai siejasi su dirvožemio vertinimu, jo būklės nustatymu. Kokybinis dirvožemio vertinimas siejamas su santykinio dirvožemių derlingumo, pagal juose augančių natūralių ir kultūrinių augalų produktyvumą, nustatymu.
"Dirvožemis formuojasi be galo lėtai, tad jį iš esmės galima laikyti neatsinaujinančiu ištekliu. Iš jo gauname maistą, biomasę ir žaliavas. Jis yra žmonijos veiklos ir kraštovaizdžio pagrindas, paveldo saugykla bei atlieka labai svarbias buveinės ir genofondo funkcijas. Jame kaupiasi, filtruojasi ir transformuojasi daugybė medžiagų, įskaitant vandenį, maistines medžiagas ir anglį. <...>. Šias funkcijas reikia saugoti ir dėl jų socialinės bei ekonominės svarbos, ir dėl reikšmės aplinkai" (EK komunikatas, 2006).
Norint tinkamai įgyvendinti dirvožemio aplinkosauginę funkciją, visų pirmą reikia aiškiai išskirti dirvožemio būklės problemas. Pagrindinės jų yra susijusios su dirvožemio mechaniniu pažeidimu – tankinimu, ardymu, viršutinio sluoksnio pašalinimu, o taip pat chemine tarša – sunkiųjų metalų, pesticidų, naftos ir jos produktų bei kitų teršiančių medžiagų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai39 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis783.61 KB
AutoriusArvydas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasIgnatavičius
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dirvozemio bukle ir tarsos aplinkosaugines problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Ignatavičius
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą