Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Lichenoindikacinių metodų taikymas aplinkos būklės indikacijai Lietuvoje ir užsienyje

Lichenoindikacinių metodų taikymas aplinkos būklės indikacijai Lietuvoje ir užsienyje

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Kerpės –organizmų grupė. Kerpių sudėtis. Kerpių gniužulų tipai. Kerpių ekologines grupes. Kerpės kaip bioindikatoriai. Kerpių savybės. Miesto zonos pagal kerpes. Veiksniai, turintys įtakos kerpėms. Biotiniai. Abiotiniai. Kerpių nykimo priežastys. Oras – teršalų saugykla. Kerpių paplitimo priklausomybė. Kerpės Lietuvoje. Kerpių augimvietės. Kerpės Lietuvos parkuose. Kerpių zonos pagal gausumą. Išplitimo dėsningumai. Kerpės užsienyje. Kerpės Ochijos valstybėje. Kerpės Kolos pusiasalyje. Išvados.

Ištrauka

Lichenoindikacija - tai viena iš bioindikacijos krypčių, kai aplinkos užterštumas vertinamas atlikus kerpių floros įvairovės, gausumo ir būklės tyrimus.
Skiriamos dvi pagrindinės lichenoidikacinių metodų grupės:
Pasyvioji, kai kerpės yra tiriamos natūraliose augimo sąlygose, naudojant kokybinius ir kiekybinius vertinimo kriterijus.
Aktyvioji, taikoma tada, kai tiriamojoje teritorijose dėl užterštumo neauga kerpės.
Kerpės yra vienos jautriausių organizmų aplinkos pokyčiams. Įvairiose šalyse pastaraisiais dešimtmečiais užfiksuotas pavojingas kerpių rūšinės įvairovės sumažėjimas. Šis reiškinys susijęs su aplinkos užterštumu, bet daugiau su bendraisiais aplinkos pokyčiais, kurie yra žmogaus veiklos rezultatas. Kadangi kerpės yra labai jautrios visokiems pokyčiams, tai juos galima panaudoti kaip bioindikatorius užterštai aplinkai įvertinti.
Dar XIX a. lichenologai pastebėjo, kad miestuose nyksta kerpės. Iš pradžių manyta, kad labiausiai joms kenkia suodžiai, bet vėliau buvo nustatyta, kad pavojingiausias yra sieros dioksidas SO2, kuris kenkia kerpių augimui, gausumui, būklei ir įvairovei. Laboratorijose nustatyta, kad ir mažos SO2 koncentracijos pradeda neigiamai veikti kerpes: atsiranda rudos dėmelės, kerpių vaisiakūniai nyksta. Vandenį su ištirpusiomis mineralinėmis medžiagomis ir teršalais kerpės siurbia visu paviršiumi. Į gilesnius gniužulo sluoksnius užterštas vanduo patenka mechaniškai, vanduo cirkuliuoja tarp hifų esančiose ertmėse.
Šiuo metu nustatyta, kad kerpes neigiamai veikia ir fluoridai, sunkieji metalai, rūgštingi lietūs, azoto junginių perteklius. Įvairios kerpių rūšys nevienodai jautriai reaguoja į įvairius teršalus ir skirtingas jų koncentracijas. Pasaulyje atliekami įvairūs tyrimai, kuriais nustatoma kerpių reakcija į užterštumą. Taip stebint, registruojami kerpių pasikeitimai ir sudaromi lichenoindikaciniai užterštumo žemėlapiai. Šiuos tyrimus darant, stebimi morfologiniai, anatominiai gniužulų bei fiziologiniai kerpių pokyčiai.
Taip pat pagal tam tikros rūšies kerpes nustatoma kokios kenksmingos medžiagos toje aplinkoje dominuoja. Pagal kerpių paplitimą sudaromos zonos. Dažniausiai kerpės tiriamos miestuose (Lietuvos), nes kaimuose arba miškuose kerpės nerodo tikslaus užterštumo.
Lichenoindikacinių metodų taikymas aplinkoje yra labai svarbus ir aktualus šiandien Lietuvoje ir kitose šalyse. Šiuos metodus galima taikyti visus metus, ir vasarą ir žiema, nes kerpės auga labai lėtai, o jų augimas sustoja tik per didelius šalčius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis46.76 KB
Autoriusingulka25
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasprof.habil. dr. Vida Stravinckienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lichenoindikaciniu metodu taikymas aplinkos bukles indikacijai Lietuvoje ir uzsienyje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • prof.habil. dr. Vida Stravinckienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą