Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Žmogus ir medžiaginiai srautai: link darnaus medžiagų valdymo

Žmogus ir medžiaginiai srautai: link darnaus medžiagų valdymo

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Aprašymas

Įvadas. Žmogus ir medžiaginiai srautai. Gamtos išteklių kaita. Žmogaus sukeltas medžiagų srautas. Link darnaus medžiagų valdymo. Išvados.

Ištrauka

Žmonijos istorija neatsiejama nuo vis didėjančio ir dažniausiai neigiamo poveikio aplinkai. Tai žmogus gali keisti aplinką, pritaikydamas ją savo reikmėms, tačiau tokia galimybė veikti ir keisti aplinką ne visada išmintingai naudojama ir viršija žmogaus galimybes numatyti tolimesnes pasekmes, kurios kelia grėsmę Žemės egzistencijai. Didėjanti gamyba skatina vis spartesnį žmonių skaičiaus augimą, sparčiai augant žmonių skaičiui, reikia vis daugiau gamtos išteklių, o intensyvėjantis gamtos išteklių naudojimas didina aplinkos taršą. Tarsi amžinas ratas, tačiau gamtos ištekliai nėra beribiai, o žala gamtai sukelia milžiniškas, neigiamas, dažnai neatitaisomas pasekmes, todėl itin svarbu ieškoti alternatyvų, kaip minimalizuoti ir apsisaugoti nuo nepageidaujamų atoveiksmių. Dauguma problemų tapo visuotinėmis, aktualu vieninga globali veikla, padėsianti siekti harmonijos tarp žmogaus ir gamtos.
Šio darbo objektas –medžiaginiai srautai.
Darbo tikslas – išnagrinėjus žmogaus ir medžiaginių srautų sąveiką, suformuoti darnaus medžiagų valdymo strategiją.
Siekiant užsibrėžto darbo tikslo, sprendžiami šie uždaviniai:
1. Atskleisti, kaip žmogaus veikla įtakojo natūralius medžiagų apykaitos ciklus;
2. Atskleisti gamtos išteklių kaitą;
3. Aprašyti žmogaus sukeltą medžiagų srautą;
4. Įvertinus gamtos ir medžiaginius srautus visuomenėje, aprašyti esamus ir galimus darnaus medžiagų valdymo būdus.
Darbo metodas – mokslinės literatūros ir kitų informacijos šaltinių analizė.
Rašant šį darbą, remtasi tais šaltiniais, kuriuose nagrinėjamos darnaus vystymosi perspektyvos, taip pat analizuojama medžiaga apie aplinkos pokyčius bei jų poveikį gamtai ir žmogui, kuri pateikiama būtent darnaus vystymosi idėjų plotmėje.
Darbo struktūra ir jos paaiškinimas
Pirmoje dalyje "ŽMOGUS IR MEDŽIAGINIAI SRAUTAI" nagrinėjama natūralių medžiagų apykaitos ciklų trikdžiai, sukelti žmogaus ir jo veiklos, būtinybė siekti vieningos aplinkosaugos politikos dėl aplinkos problemų pobūdžio kaitos, aprašomas medžiaginių srautų pobūdis.
Antroje dalyje "GAMTOS IŠTEKLIŲ KAITA" bus aptarta gamtos egzistavimo galia, ekosferos ir litosferos ir geologinių medžiagų srautai, geofiziniai srautai, geologiniai procesai ir litosferos bei ekosferos mainai, gyvavimo ciklai ir biogeocheminiai ciklai bei nagrinėjama kaip visuomenė sąveikauja su natūraliais srautais.
Trečioje dalyje "ŽMOGAUS SUKELTAS MEDŽIAGŲ SRAUTAS" bus aprašyta apie medžiagų intensyvumo koncepciją, medžiagų mobilizaciją, ekologinę kuprinę, globalinius antropogeninius srautus, medžiagų suvartojimą į technosferą, sukauptas ir ištekėjusias medžiagas iš technosferos.
Ketvirtoje dalyje "LINK DARNAUS MEDŽIAGŲ VALDYMO" aprašomi socio-ekologiniai darnumo principai, pateikiama "darnumo lygtis", siekiant adaptuoti medžiagų srautus, detaliau nagrinėjami transmaterializacijos ir dematerializacijos procesai bei reziumuojami pagrindiniai darnios medžiagų vadybos būdai.
Žmogus vardan savo egzistencijos ir malonumų visais amžiais naudojo įvairias gamtines medžiagas: maistui, pastogei, transportui ir kitiems kasdienio gyvenimo poreikiams. Iš pat pradžių reikiami kiekiai, palyginti, buvo maži, ir nereikalavo didelių gamtinių išteklių bei jų paieška ir naudojimas nekėlė pavojaus. Medžiagų apykaita, sukelta žmogaus, buvo minimali ir sėkmingai integruota dalis natūraliuose gamtiniuose srautuose. Kadangi vartojimo atliekos daugiausia buvo organinės kilmės, kiekiai nedideli, tai jos susikaupusios ant žemės paviršiaus ar su kanalizacijos vandenimis patekusios į paviršinius vandens telkinius vis tiek suirdavo ir, neviršydamos aplinkos talpumo, patekdavo į natūralius medžiagų apykaitos ciklus (Juknys, 2005, p. 19). Šiandien gamtinių išteklių ir medžiagų naudojimas yra pakitęs tiek kiekybiškai, tiek kokybiškai, ir harmonija sutrikdyta. Kalbama ne vien apie neigiamus efektus aplinkai, kaip užterštumas, bet ir apie gamtinių išteklių eikvojimą bei apskritai žmogaus įsiterpimą į natūralius gamtos procesus bei natūralią ekosistemą. Kasami menki ir senkantys ištekliai, derlius imamas daugiau ar mažiau žmogaus sukurtoje žemės ūkio ir miškininkystės ekosistemoje. Šalia natūralių gamtinių aplinkos komponentų atsirado žmogaus pakeisti gamtiniai aplinkos komponentai, kurie ėmė dominuoti ir, pavyzdžiui, išsivysčiusiose šalyse grynai gamtinių aplinkos komponentų beveik nebeliko (Juknys, 2005, p. 14). Nesunku pastebėti, kokią didžiulę įtaką žmogus turėjo medžiagų apykaitai – sukurta galinga infrastruktūra, t.y. miestai, susisiekimas ir pan., naudojant gamtos išteklius. Todėl itin aktualu, medžiagų naudojimas ateityje, naudojimo tolydumas. Be abejonės, turime mažinti dabartinį drastišką išteklių vartojimą. Taip pat reikšmingas tokių medžiagų, kaip sunkiųjų metalų, naudojimas dabarties kasdieniame gyvenime, jų cirkuliacija su žmogaus išrastais cheminiais komponentais, kurie yra nuodingi ir kenksmingi, dėl ko medžiagų apykaita taip pat yra nedarni ir teršianti aplinką. Esmė, kad sparčiai auganti pramonė lėmė aplinkos teršimą ir suintensyvino gamtos išteklių gavybą. Sukurtos naujos mineralinės ir organinės medžiagos, t. y. taip vadinami žmogaus sukurti antropogeniniai aplinkos komponentai, dėl savo toksiškumo ir atsparumo biologiniam pasisavinimui negalėjo patekti į natūralius medžiagų apykaitos ciklus, todėl kaupėsi aplinkoje, didindamos jos užterštumą (Juknys, 2005, p. 23). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis31 puslapis 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis318.07 KB
AutoriusJurgita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasCiegis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zmogus ir medziaginiai srautai link darnaus medziagu valdymo [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 31 puslapis 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Ciegis
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą