Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Hidroenergija

Hidroenergija

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Hidroelektrinių istorija ir tipai. Hidroenergetiniai ištekliai ir jų panaudojimo perspektyvos Lietuvoje. Įstatymai susyja hidroenergija ir hidroelektrinių statyba. Hidroenergija pasaulyje. Išvada.

Ištrauka

Žmonėms visuomet reikėjo ir reikės energijos savo tikslams.Šiuo metu mes naudojama dviejų tipų energiją,kuria pritaikome savo kasdieniniams poreikiams.Pirmasis energijos tipas yra neatsinaujinantys energijos ištekliai,kuriuos sudaro:nafta,durpės,degieji skalūnai,akmens anglis,gamtinės dujos ir branduolinis kuras.Be šio energijos tipo yra ir kitas,tai atsinaujinantys energijos šaltiniai.Šį tipą sudaro:saulės,vėjo ir vandens energija.Pirmasis tipas,kuri nes naudojame yra daug labiau pritaikytas savom poreikiams įgyvendinti,tačiau reikia atsižvelgti i tai,jog neatsinaujinantys energijos ištekliai yra riboti ir jei toliau tokiais tempais naudosime juos,tai yra maždaug paskaičiuota,jog jų užteks 100-140 metų,o gamtinių dujų dar mažiau vos 35 metams.Taip pat svarbus aspektas naudojant šiuos energijos išteklius yra kylančios kainos,juk kuo toliau tuo iš gilesnių šaltinių juos reikia išgauti.Įvertinus šiuos aspektus ir supratus,jog mes esame ribotai priklausomi nuo šių neatsinaujinančių energijos išteklių,pradėjome didelį dėmesį skirti atsinaujinantiems energijos ištekliams ir panaudoti juos savo reikmėms kaip įmanoma labiau,taip sumažinant neatsinaujinančių išteklių panaudojimą.Svarbią vietą atsinaujinančiu energijos išteklių dalyje užima vandens energija arba kitaip dar vadinama hidroenergija. Hidroenergija vadinama atsinaujinančiu energijos šaltiniu, nes žemės vanduo nuolat pasipildo krituliais.


Vandens energija-viena iš atsinaujinančių energijos išteklių krypčių,kuri šiuo metu yra aktualiausia ir labiausiai nagrinėjama sritis energijos gamybos dalyje.Vandens energija yra svarbi tuo,kad net 71% žemes rutulio sudaro vanduo.Šį vandenį sudaro Pasaulio vandenynas,į kurį įeina jūros ir vandeninai.Stengiantis panaudoti šią vandens energija, buvo pradėta kurti pirmosios vandens energija naudojantys įrengimai-tai hidroelektrinės.Tačiau dar prieš hidroelektrinių atsiradimą buvo vandens energija panaudojama ir kitiems tikslams ir poreikiams įgyvendinti.Tad norint kalbėti apie dabartines hidroelektrines reikėtų paanalizuoti ir prisiminti senovę.Juk žmonės be maisto gali išbūti savaites,o be vandens vos pora parų,taip ir atsirado poreikis panaudoti vandenį savo tikslams.
Bėgant metams žmonės suprato,jog vandenį galima panaudoti savo tikslams palengvinant darbus buityje.Taip atsirado vandens ratai,kurie buvo prijungiami prie girnapusių, kad maltų kviečius į miltus.Šis vandens panaudojimas buvo daugiau kaip prieš 2000 metų senovės Graikijoje ir Egipte. Pradėjus naudoti šiuos vandens ratus buvo
galima pagaminti didelius kiekius maisto, dėl to įvyko darbų pasidalijimas ir civilizacijos augimas.Toliau bėgant laikui žmonės suprato,jog šią vandens energija galima panaudoti ne vien miltams gaminti,bet ir tekinimo staklių, pjūklų ir audimo staklių sukimui, siekiant pagaminti tokias prekes, kaip baldus ir audinius.Iki 18 amžiaus gamyklos masiškai gamino šiuos produktus, tai paskatino dar didesnį darbų pasidalijimą ir didelių miestų augimą.Taip panaudojant vandens energija nuo paprasčiausiu vandens ratų žmonės tobulėjo,kurdami civilizuota visuomenę.
Elektros generatoriaus išradimas baigiantis 19 amžiui parodė naują kelią, kaip naudoti hidroenergiją ir paskatino civilizacijos augimą dar spartesniu tempu. Sujungus vandens turbinas ir generatorius diržais ir pavaromis, buvo sukurtas patikimas elektros energijos šaltinis, kuris gali būti naudojamas elektrinėse ir versle ištisą parą.Energijos panaudojimas tobulėjo gana progresyviai,tačiau buvo tokių laiku,kai jis sustodavo ir nebūdavo daromi nauji įrengimai,kurie naudojo vandens energija.Visatai buvo pasaulio mastu,o kas tuomet dėjosi Lietuvoje.
Lietuvos gyventojų vandens energijos panaudojimas savo poreikiams yra jau žinomos nuo XIV a.Būtent šiame amžiuje Didieji Lietuvos kunigaikščiai savo rašytiniuose šaltiniuose mini upes,ežerus,tvenkinius,bei vandens malūnus.Pirmosios žinios apie hidroelektrines ar panašaus veikimo principo mechanizmus yra paminėtos 1841metais.Būtent nuo tada vandens energija Lietuvoje buvo naudojama grūdams malti,popieriaus,vilnos,medienos,o taip pat ir metalo pramonei vystyti.
Nuo pirmųjų hidroelektrinių pastatymo suaktyvėjo jų statyba,tačiau jų statymą ir tobulėjimą pristabdė,o kai kur ir visiškai sustabdė Pirmasis Pasaulinis karas,kurio metu buvo susprogdintos elektrinės,malūnai,o kai kur savaime sunyko,nes buvo nenaudojamos ir neprižiūrimos.Pasibaigus karui buvo atstatinėjamos sugriautos hidroelektrinės ir vandens malūnai,tačiau kaip žinome juk buvo ir Antrasis Pasaulinis karas.Pasibaigus karams prasidėjo savotiškas atgimimas vandens energijos srityje.Po truputi buvo atstatinėjamos sugriautos elektrinės ir statomos naujos.Taip po truputi buvo kuriame šiandieninė hidroenergetinė sistema.
Vandens energijos panaudojimas savo reikalams ją paverčiant elektros energija mums dabar yra ypač aktualų,nes uždarius Ignalinos atominę elektrinę,reikia ieškoti kitų būdu kaip gauti pigią elektrą savo poreikiams patenkinti.Tad panagrinėkime hidroelektrinių tipus ir klasifikacijas.
Hidroelektrinės yra skirstomos pagal keletą principų:pagal instaliuotąją galią,slėgio aukštį,pagal vandens panaudojimą.Elektrinės pagal instaliuotąją galią yra skirstomos i didelės galios,kurios galia yra daugiau nei 2500 MW,vidutinės galios,kurių galia yra tarp 5MW ir 2500MW ir mažosios galios hidroelektrinės,kur galia yra mažiau nei 5MW.Kitas vandens elektrinių tipas,pagal kurį yra jos skirstomos- slėgio aukštis.Pagal šį skirstymą jos yra didelės (H>60m),vidutinės (H=24-60m) ir mažos (H=3-25m).Tačiau šie hidroelektrinių skirstymai ir klasifikacijos yra nepagrindiniai.Pagrindinė klasifikacija pagal kuria yra skirstomos hidroelektrinės yra vandens naudojimo schemą.Pagal tai elektrinės skirstomos į derivacines,vagines arba užtvankines,hidroakumuliacines ir potvynių atoslūgių.Dabar panagrinėkime plačiau šiuos hidroelektrinių tipus pagal vandens panaudojimo schemą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis2.65 MB
AutoriusErnestas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2010 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasR. Stanionienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasElektros ir valdymo inžinerijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Hidroenergija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • R. Stanionienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą