Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Ozono sluoksnio nykimo priežastys

Ozono sluoksnio nykimo priežastys

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Ozono sluoksnio paskirtis. Ozono sluoksnio nykimo priežastys. Ozono skylės. Ozono sluoksnio naikintojai. Ozono sluoksnio nykimo pasekmės. Apsaugos priemonės. Išvados.

Ištrauka

Vis dažniau ir dažniau yra susimąstoma ir kalbama apie ozono sluoksnio nykimą, jo daromą įtaką žmonijai, žemei, jo priežastis ir svarbiausia, kas laukia ateityje, jei žmonija nesusimastys apie pačių daromą žalą. Gerai, kad mokslininkai ieško būdų, kaip visa tai sustabdyti, bet maža saujelė žmonių negali to išspręsti, kai milijardai žmonių visą tą darbą verčia niekais.
Ozonas atmosferoje yra susikoncentravęs 10-50 km. aukštyje, taip vadinamoje "ozono sferoje". Ozono sluoksnis neutralizuoja didžiąją dalį ultravioletinių saulės spindulių poveikio. Šie spinduliai padidina riziką susirgti odos vėžiu, katarakta, gali pakenkti javų derliui ir jūros gyvūnams.
Pirmasis ozono sumažėjimą Antarktidoje 1979 m. užfiksavo Britanijos atmosferos tyrinėtojas Joe Farmanas. Nuo to laiko ozono skylė vis didėja. Tada skylę giedrajame danguje ėmė matuoti "dinamikų" ir "chemikų" grupės. Pirmieji galvojo apie natūralias priežastis, tačiau negalėjo paaiškinti, kodėl kas metai skylė vis didėja. Tačiau chemikai buvo informuoti apie augančias fluoro chloro angliavandenilio emisijos pasekmes. Jie išvedė prielaidą, kad fluoro chloro angliavandeniliai taip silpnina ozono sluoksnį, kad gali gerokai padaugėti sergančių vėžiu. Nuo tada, tiriant atmosferos užterštumą, vadinamoji chlorfluorangliavandenilių( CFC) problema tapo viena iš pagrindinių. Žmonių veikla pažeidė natūralų ozono susidarymo ir skilimo balansą, todėl daugiau ozono skyla, nei susidaro ir vis daugiau Saulės UV spindulių pasiekia žemės paviršių. Netoli žemės paviršiaus CFC ir halonai nekenkia aplinkai, bet jie labai lėtai juda į viršų, kol pasiekia ozono sluoksnį ir pradeda "valgyti" ozoną.

Stratosferos ozono sluoksnis yra susiformavęs maždaug 25 km. aukštyje
virš žemės paviršiaus. Didžiausia ozono koncentracija yra 20-25 km. aukštyje. Stratosferoje viršutinis tankiausias atmosferos sluoksnis yra sudarytas iš ozono (O3) molekulių, kurios formuojasi ultravioletinei saulės radiacijai veikiant deguonies molekules ir taip susidaro ozonas. Ozonas yra itin svarbus klimatą formuojantis atmosferos elementas, nors sudaro tik milijoninę jos dalį. Nuo ozono sluoksnio priklauso optimalus žemės paviršiaus apšvietimas ir terminis režimas, tinkamas gyviesiems organizmams gyventi. Ozonas kaupiasi stratosferoje ir, absorbuodamas ultravioletinę radiaciją, atlieka ekrano vaidmenį, kuris saugo žemės paviršių nuo didesnių radiacijos lygių. Mažėjant stratosferos ozono koncentracijai, mažėja absorbuojamos radiacijos dalis ir daugiau ultravioletinių spindulių pasiekia žemės paviršių. Stratosferos ozono sluoksnio nykimas sukelia sveikatos pažeidimų didėjimą. Be to, žalingas biologinis poveikis didėja žymiai sparčiau, nei mažėja ozono sluoksnis. Čia galioja netiesioginė priklausomybė: bendram ozono kiekiui atmosferos stulpe sumažėjus kelioms dešimtims procentų, biologinis poveikis padidėja kelis ar net keliasdešimt kartų. Todėl vis daugėja vėžinių susirgimų, akių tinklainės pažeidimų, silpnėja augalų ir gyvūnų imuninė sistema, nyksta planktonas ir žuvų mailius, mažėja žemės ūkio kultūrų derliai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis20.93 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasZ. Sideravičienė
Švietimo institucijaŽemaitijos kolegija
FakultetasRietavo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ozono sluoksnio nykimo priezastys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Žemaitijos kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Z. Sideravičienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą