Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Rūgštūs lietūs (2)

Rūgštūs lietūs (2)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Oro užterštumas. Teršalų išmetimai. Kodėl lietus rūgštus? Rūgštieji lietūs, miškų nykimas. Miškų nykimas. Išvada. Darbas iliustruotas paveikslėliais.

Ištrauka

Rūgštų lietų suprantame kai su lietumi, sniegu, šlapdriba, rūku ir kitais krituliais į žemę patenka atskiestas sieros ir azoto rūgščių tirpalas. Manoma, kad 70 % rūgščių susidaro iš sieros oksidų ir vandenilio sulfidų ir 30 % iš įvairių azoto oksidų ir įvairių kitų junginių. Sieros oksidus išmeta elektrinės, gamyklos ir visos kitos įmonės, deginančios sieringą naftą. Azoto oksidus išmeta trasportas, elektrinės, t.y visa veikla, kur naudojami vidaus degimo varikliai.
Atmosferoje sieros dioksidas, vandenilio sulfidai, įvairūs azoto oksidai, vandenilio chloridas ir kiti cheminiai junginiai virsta rūgštimis: sieros rūgštimi, azoto rūgštimi, druskos rūgštimi ir kt. Patekę į atmosferos vandens garus, šie junginiai iškrenta kaip rūgštūs lietūs. Teoriškai švaraus lietaus pH 5,6. 1979 m. lietaus pH buvo 3,5. Los Andžele rudeninio rūko minimalus pH 2,2, Virdžinijoje – 1,4. Rūgštūs lietūs nukeliauja toli nuo taršos šaltinių, dėlto iš pramoninių rajonų atnešti lietūs parūgština ežerus, juose mažėja žuvų populiacija. Augalams rūgštūs lietūs taip pat žalingi. Rūgštūs lietūs pažeidžia vaškinį sluoksnį, kuris saugo augalus nuo vandens netekimo. Taigi rūgštūs lietūs augalus ima veikti kaip herbicidai.
Rūgštūs lietūs kenkia ir miškams. Nuo jų medžiai tampa neatsparūs ligoms. Jautriausios yra pušys.
Dar didesnę žalą padaro rūgštus sniegas, nes jame susikaupia 4-5 mėnesių teršalų dozė ir jo rūgštumas būna iki 10 kartų didesnis nei lietaus.Rūgštūs lietūs pažeidžia architektūrinius pastatus ir istorinius paminklus. Pastaraisiais dešimtmečiais istoriniai statiniai ėmė irti keturis kartus greičiau nei anksčiau.
Norint mažinti neigiamą rūgščių kritulių poveikį, reikia mažinti sierinio kuro deginimą, filtruoti išmetamąsias dujas pramonėje, surenkant sieros ir azoto oksidus.
Oro užterštumas labiausiai priklauso nuo meteorologinių sąlygų, teršalų emisijos, miestų infrastruktūros. Didžiuosiuose miestuose, kur daug stacionarių taršos šaltinių ir intensyvus transporto eismas, palankios sąlygos teršalams kauptis susidaro, kai orus ilgesnį laiką lemia pastovi oro masė – anticiklonas, gūbrys, mažo gradiento barinis laukas. Tokiais atvejais vyrauja ramūs, be vėjo ir be kritulių orai, naktį ir rytinėmis valandomis dėl žemės paviršiaus atšalimo susidaro temperatūros inversija, dėl to sumažėja vertikalusis oro maišymasis ir susidaro sąlygos teršalams kauptis pažemio sluoksnyje. Tuomet, kai orus lemia virš Atlanto susiformavę ciklonai, vyksta intensyvus oro masių maišymasis, teršalai greitai išsklaidomi arba išplaunami lietaus ar kitokio pobūdžio kritulių. [3]

Pagal šalies pramonės ir energetikos įmonių pateiktas valstybines statistines ataskaitas, stacionarūs taršos šaltiniai 2001 m. į orą išmetė 98,3 tūkst.t teršalų. Palyginti su 2000-aisiais metais, stacionarių šaltinių emisija padidėjo 8. Žemiau pateikta stacionarių taršos šaltinių išmestų teršalų pasiskirstymas šalies teritorijoje 2000 metais. Labiausiai padidėjo "Mažeikių naftos", kiek mažiau Mažeikių elektrinės bei kai kurių Klaipėdos, Panevėžio įmonių išmetimai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis173.38 KB
Autoriusepsonas
Viso autoriaus darbų29 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasPilypavičius
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasAgronomijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Rugstus lietus (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Pilypavičius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą