Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Čepkelių rezervatas

Čepkelių rezervatas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Pelkės. Ežerai. Miškai. Pievų augalija. Grybai. Žinduoliai. Paukščiai. Varliagyviai ir ropliai. Vabzdžiai.

Ištrauka

Rezervatas įsteigtas 1975 m., siekiant išsaugoti vieną seniausių ir unikaliausių Lietuvos miško pelkių, mišku apaugusias žemynines kopas, reliktinius ežerus, natūralų hidrologinį pelkės rėžimą, vertingą ir retą augaliją bei gyvūniją.
Čepkeliai - tai unikalus, žmogaus veiklos nedaug paliestas pelkynų kompleksas.
Iš šiaurės vakarų Čepkelių raistą supa miškais apaugusios žemyninės kopos. Rytinėje pelkės dalyje yra 21 ežeras, pietiniu pakraščiu teka Katra. Apie keturis penktadalius rezervato miškų užima pušynai.
Čepkelių augalijos savitumą lemia neįprasta augalų bendrijų įvairovė. Čia aptinkama nuo stepių iki tundros augalų.
Plačios pelkės ir pušynai, kurie auga derlinguose smėlynuose, sudaro specifines sąlygas gyvūnams. Tokia aplinka palanki gyventi rūšims, kurios nebūdingos kitiems regionams.
Ypač įvairus vabzdžių pasaulis rezervate. Jų čia yra daugiau nei du tūkstančiai rūšių.
Čepkeliuose gyvena visi Lietuvoje aptinkami ropliai (išskyrus balinį vėžlį). Taip pat čia yra retų Lietuvos paukščių, palankios sąlygos ir žinduoliams gyventi...


Čepkelių raistas – įvairiarūšis pelkinis masyvas. Po kemsais, kurie apaugę gailiais ir viržiais, yra stori aukštapelkinių ir plonesni žemapelkinių durpių sluoksniai.
Aukštapelkėms būdingos fuskuminės durpės, susitelkusios rudųjų kiminų plynėse. Fuskuminių durpių sudėtis gan vienoda: vyrauja rudojo kimino atplaišos, taip pat yra megalaninio, siauralapio ir reto baltinio kimino bei kupstinio švylio likučių.
Kita durpių rūšis –mediuminės durpės. Jas sudaro magelaninis kiminas, taip pat gausu rudojo ir siauralapio kimino.
Pietryčių pelkėms būdingos švylingos durpės. Aptinkamas švylinės –kimininės, pušinės – švylinės ir švylinės durpės.
Žemapelkinių durpių rūšių yra 17. Daugiausiai yra medieninių – viksvinių durpių. Giliau šitos durpės sudaro lęšius. Jose yra įvairių viksvų – laibosios, snapuotosios, šeriuotosios, stačiosios. Rečiau, bet pasitaiko, apvaliųjų, liūninių, kupstinių atplaišų.
Dar viena durpių rūšis, kuri yra labai gausi – tai medieninės – nendrinės durpės. Dažnos ir viksvinės durpės, tik jos nevienodos sandaros.
Aukštapelkėje vyrauja samanos - kiminai, gausūs krūmokšniai: gailiai, viržiai, spanguolės. Medžių ardą sudaro skurdžios pušaitės, plaukuotasis ir karpotasis beržai. Aukštapelkę juosiančių žemyninių kopose vyrauja brandūs pušynai, kurių paklotėje gausu kerpių. Salose, kopų šiauriniuose šlaituose, lygumose ir daubose vyrauja pušynai su žaliųjų samanų danga ir krūmokšniais: viržiais, mėlynėmis, bruknėmis. Taip pat aukštapelkėms labai būdingas augalas yra juodoji varnauogė, apskritalapė saulašarė.
Žemapelkėse auga įvairios samanos - žvilgančioji drepanė, pelkinė trašnė, retesnė pelkinė dygutė, auga smailiašakis ir garbanotasis kiminai. Taip pat gausu viksvų: snapuotosios, apvaliosios, spyruoklinės. Pasitaiko ir siauralapių, plačialapių švylių.
Ežerai
Patraukliausioje Gudo Šalies plynėje yra daugybė ežerų. Didžiausias jų – Ešerinis (15ha ploto).
Pagal užžėlimą rezervato ežerai skirstomi į liūninius ir juostinius-ištisinius. Liūniniams ežerams būdingas viršvandeninis liūnas, kurį sudaro hidrohelofitai, įvairių augalų šakniastiebiai ir kiminai. Šių ežerų dugne gausu samanų, vyrauja vandeninė drepanė.
Rankovės ežero dugną dengia raudonieji dumbliai, o Žaliajame ežere yra nimfeidų juosta, kuri sudaryta iš paprastosios lūgnės.
Juostinio-ištisinio tipo ežeruose augalai dengia 60-80% paviršiaus ploto. Čia vyrauja mažažiedė vandens lelija, mažasis skendenis. Dugnas šio tipo ežerų išklotas samanomis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos referatas
KategorijaEkologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis28 KB
Autoriusagne
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasVenslauskas
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Cepkeliu rezervatas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Venslauskas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą