Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekologija>Baltijos jūros raida ir biologiniai resursai (užterštumo aspektu)

Baltijos jūros raida ir biologiniai resursai (užterštumo aspektu)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Fizinė - geografinė charakteristika. Baltijos jūros ir Kuršių marių vystymosi stadijos. Geografinė padėtis ir dubens ypatybės. Krantai. Baltijos jūros hidrologija. Gėlo vandens balansas. Baltijos jūros vandens temperatūra. Baltijos jūros vandens druskingumas. Baltijos jūros vandens dinamika. Srovės. Bangavimas. Vandens lygio kaita. Baltijos jūros dugno nuosėdos. Baltijos jūros biologiniai resursai. Mikroorganizmai. Vandens žydėjimas ir fitoplanktonas Lietuvos pajūrio zonoje. Zoobentosas. Žuvys. Baltijos jūros užterštumo aspektai. Nafta ir jos poveikis. Benz(a)pirenas. Chloroorganiniai angliavandeniliai. Sunkieji metalai. Eutrofikacija ir deguonies deficitas. Bioįvairovės mažėjimas. Rūšių introdukcija. Išvados.

Ištrauka

Baltijos jūra, Atlanto vandenyno dalis, giliai įsiterpusi į Europos Šiaurinę dalį. Plotas 419 000 km. Giliausia vieta – Landsorto įduba, kurios gylis 459 m. Baltijos jūra skalauja Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos krantus. Lietuvai priklauso 99 km Baltijos pajūrio. Iš jų 54 km tenka Kuršių nerijai. Lietuvos pakrantėje Baltijos jūros dugno gylis yra apie 50 m. Vandens kaita joje labai lėta, todėl Baltijos jūra itin jautri teršimui. Dugne vyrauja dumblas, smėlis, aleuritas. Yra naudingųjų iškasenų: gintaro, naftos, dujų. Gyvūnų įvairovė nedidelė. Svarbiausios verslinės žuvys: strimėlės, menkės, plekšnės, unguriai.
Baltijos jūra per siaurus Danijos sąsiaurius siejasi su Šiaurės jūra ir yra nusidriekusi iš pietvakarių į šiaurės rytus. Atskiros Baltijos jūros dalys priklauso skirtingoms geologinėms ir klimatinėms zonoms. Šiai jūrai priklauso ir didelės įlankos – Botnijos, Suomių, Rygos, ir keletas nedidelių – Kuršių, Vyslos (Aismarės) ir kt. Baltijos jūros paviršinių vandenų plotas apytiksliai lygus Juodosios jūros plotui, bet pagal vandens kiekį priklauso mažoms jūroms. Baltijos jūros vandens tūris yra 22 000 km, jei jos pakrantės linioją ištiesintume, ši nusidriektų apie 7000 kilometrų.
Baltijos jūra pradėjo formuotis pasibaigus paskutiniam apledėjimui, kai palaipsniui ištirpo milžiniškas ledynas, dengęs visą Europos žemyną. Šis procesas prasidėjo prieš 18-20 tūks. metų. Prieš 13 tūks. metų ledynas galutinai apleido Lietuvą . Jam tirpstant, vanduo pradėjo plūsti į Baltijos jūros dubumą. Taip susiformavo šaltas Baltijos ledyninis ežeras, kuris įvairiais laikotarpiais susijungdavo su Atlanto vandenynu. Šis ežeras egzistavo prieš 13-10 tūks. metų.
Kiek vėliau ledynas pasitraukė nuo vidurio Švedijos žemumos. Susiformavo protaka su Atlanto vandenynu. Vėl užslinkus ledynui, ledyninio ežero lygis pradėjo kilti, o jam pasitraukus – jis nukrito apie 40-50 metrų. Atsivėrė dideli sausumos plotai. Taip susiformavo Joldijos jūra, kuri savo pavadinimą gavo nuo joje gausiai aptinkamų moliuskų – lot.Yoldia arctica. Šios jūros krantai buvo keliasdešimt kilometrų toliau į vakarus nuo dabartinio Lietuvos pajūrio.
Vykstant žemės plutos kompensaciniam pakilimui pietinėje Baltijos jūros baseino dalyje, Joldijos jūra neteko susisiekimo su Atlanto vandenynu. Upės greitai sumažino šio vandens baseino druskingumą ir pakėlė jo lygį. Taip pat prieš 9 tūks. metų susiformavo Anciliau ežeras. Jo nuosėdos išlikusios prie Nidos, 16-18 m. gilumoje. Šioje Baltijos jūros stadijoje klimatas buvo šiltas ir sausas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkologijos kursinis darbas
KategorijaEkologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai11
Dydis49.21 KB
AutoriusDaiva
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Baltijos juros raida ir biologiniai resursai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą